Hány árnyalata van a hányásnak?
Azért ötven nincs…
Házi kedvenceink különböző gyakorisággal szoktak hányni. A hányás gyakorisága és természetességének elfogadása elsősorban az állat fajából adódó gyomor anatómiai különbségekből fakad.
Pl: a kutya- és macskafélék gyomra úgy van kitalálva, hogy nagyon könnyen tudnak hányni. Fontos, hogy a nem odavaló dolgoktól könnyen meg tudjanak szabadulni (pl. macskáknál a tisztálkodás közben lenyelt szőrök hányás útján ürülnek).
Ezért tehát ha egy kutya vagy macska időnként hány, az teljesen természetesnek tekinthető. Ennek ellenkezője jellemző a növényevő kedvenceinkre (lovak, nyulak, stb…), ők anatómiailag képtelenek hányni.
Mit jelentenek a különöző színű kutya és macska hányások?
-
Táplálék/innivaló színű hányás:
az elfogyasztott táplálék vagy innivaló színétől függően a szivárvány minden színe is megjelenhet a hányásban a táplálékkal együtt.
-
Sárgás zöldes színű hányás:
A leggyakoribb színváltozat a sárga. Oka: az üres gyomorba belekerülő epe. A zöldes színárnyalat megjelenése és mélyülése egyenes arányban van az epe gyomorban eltöltött idejével.
-
Fehér-áttetsző színű hányás:
Oka: savas gyomornedv, vagy lenyelt légúti váladék.
-
Élénkvörös színű hányás:
Oka: általában olyan emésztőrendszeri vér, aminek nem volt ideje megalvadni, megemésztődni. Pl. különböző oktanú gyomorfekélyek -, nyelőcső fekély.
-
Kávé színű hányás:
Oka: olyan vér, aminek volt ideje megalvadni és/vagy megemésztődni a gyomorban. Pl: különböző oktanú gyomorfekélyek, orrvérzésnél a hátra csorgó, lenyelt vér
-
Barna színű hányás, bélsár/kaki szaggal:
Oka: béltartalom kerül a gyomorba. Pl. bélelzáródás miatt a belekből nem tud hátrafelé ürülni a tartalom, ezért visszafelé áramlik a gyomor irányába, majd pedig hányással ürül, a szaggal együtt.
Mikor szükséges állatorvoshoz fordulni háziállat hányással?
-
Függ a hányás háttérokától (erre a hányás színéből tudjuk az első következtetéseket levonni)
-
4. – 5. – 6. esetben mindenféleképpen!
-
1. – 2. – 3. esetben nem szükséges rögtön rohanni az állatorvoshoz.
-
Függ a hányás gyakoriságától
-
4. – 5. – 6. esetben már egy hányás után is állatorvosi vizsgálat és kezelés szükséges.
-
1. – 2. – 3. esetben
-
havi 1-2 alkalom teljesen normálisnak tekinthető
-
hetente 1-nél több hányás esetén már fokozottabb odafigyelés, és otthoni kezelés szükséges.
-
napi gyakoriságú hányás esetén már állatorvosi vizsgálat és kezelés szükséges.
Mit tehetünk otthon, ha kiskedvencünk hányt? (1. – 2. – 3. esetben!)
-
Gyomorkímélő táplálás
-
Valamilyen diétás táp (Gastrointestinal tápok – könnyebb emészthetőség, alacsonyabb zsírtartalom) etetése (kb 5-6 napon keresztül, majd fokozatosan visszatérni az eredeti táplálékra)
-
Rövid koplalási szakasz után (fél – egy nap), sokszor adjunk kis mennyiségeket (pl. 4-5 x, 2-3 napon keresztül, aztán fokozatosan lehet egyre kevesebbszer, de egyre többet adva visszatérni az eredeti mennyiséghez.
-
Valamilyen gyomor nyálkahártya védő / bevonó gyógyszer adása. (pl. Vetgastril gyomorvédő gél)
-
Figyeljünk a megfelelő folyadék és elektrolitpótlásra! (víz és esetleg Rehidratáló termékek pl. Oralade )
-
Támogassuk a bélflóra egyensúlyának helyreállítását probiotikus termékekkel. (pl. Gastroferm por, Protexin Synbiotic kapszula)